Pátek, 2 června, 2023

Reklama

Reklama
DomůBydlení & DesignArchitekturaPasivní dům s dávkou minimalismu

Pasivní dům s dávkou minimalismu

Majitel domu v Kozlovicích, Petr Závodný, se v Beskydech narodil, vyrůstal, vychoval tu tři děti a nikdy nepřemýšlel o tom, že by se měl z této oblasti někam stěhovat. Váží si okolní přírody, a tak, když mu osud přinesl do cesty možnost koupit usedlost ve svém rodišti v Kozlovicích, neváhal. Postavil zde rodinný dům, který zapadá do okolní krajiny a nijak ji nezatěžuje. Při jeho stavbě a zařizování interiéru se s manželkou inspirovali v časopisech o bydlení. Vše je podle jejich vlastního návrhu.

Dům je postaven v pasivním standardu, je vybaven tepelným čerpadlem voda–vzduch, rekuperačním systémem a kvalitními plastovými okny a posuvnými dveřmi, které obstály i během blower-door testu. Díky tomu získal pan Závodný na dům dotaci z programu Zelená úsporám v celkové výši 600 000 Kč.

„Vždycky mě zajímalo, jestli technické vymoženosti typu tepelných čerpadel dokážou takovým významným způsobem snížit náklady na provoz domu. Letošní zima tu byla obzvlášť dlouhá, přesto byly roční náklady na vytápění domu 7 500 Kč, jiné roky se to pohybuje jen kolem 5 000 Kč. Při pořizovací ceně tohoto čerpadla, asi 200 000 Kč, se vám investice do něj vrátí za 6–8 let. Oproti vytápění elektřinou ušetříte dvě třetiny nákladů. Proto tepelná čerpadla nechávám instalovat i v domech, které stavím za účelem prodeje,“ vysvětluje Petr Závodný, majitel domu a místní stavební firmy S.P.Z. Trend. Myslelo se i na bezpečnost. Dům je monitorován kamerovým systémem s napojením na centrální pult ochrany.

Když s manželkou dispozici domu promýšleli, začali obývacím pokojem a krbem (s důmyslným přikládáním ze zadní technické místnosti). Shodli se, že by měl být takovou dominantou interiéru a místem, kde se budou všichni scházet. Z něj se vstupuje úzkou chodbou do ložnice manželů. Ta je vybavena nejen vanou s výhledem na okolní kopce, ale ještě samostatnou koupelnou. Namísto dlažby je na podlahách i v koupelnách domu využito moderních betonových stěrek probarvených do různých odstínů šedé, ale třeba také mléčné kávy. Je to sice o něco dražší řešení, ale velmi elegantní a také pohodlnější na údržbu. „Máme rádi určitý minimalismus, proto nikde v domě nenajdete žádné poličky, věšáky a držáky všeho možného. Raději se pro sprchový gel sehnu, než bych měl někde nalepený držák,“ vysvětluje majitel domu.

Naproti ložnici přes terasu se nachází druhé křídlo domu s pokojem pro děti, hosty, pracovnou a další koupelnou.

Dospívající děti si tak s rodiči vzájemně nepřekáží, mají svoje soukromí, ale mohou se kdykoliv scházet v již zmíněném obýváku u krbu, moderně zařízené kuchyni nebo na terase.

Obývací pokoj RD Kozlovice

Z terasy je krásný výhled na okolní vršky a také na zahradní jezírko, které je napájeno z vlastní vrtané studny, hluboké 30 m. V horním jezírku se voda čistí kořenovou čistírnou, v tom spodním se pak dá dokonce koupat, a to naprosto bez chemie. Vlastní vodou je zásoben i celý dům. Je bohatá na minerály příznivé pro lidské zdraví.

V každé místnosti domu najdeme velkoformátová okna nebo zdvižně posuvné dveře s PVC profily Deceuninck Eforte (zevnitř bílá, zvenku antracitová). Díky nim je všude spousta světla a také krásný výhled do zahrady. Jezírko i zahradu navrhoval Pavel Šemora z Brna (firma Tilia). Velký záhon kvetoucích trvalek obsahuje na 1 200 rostlin různých druhů.

„Domy, které stavím, vybavuji tím, co se mi během let osvědčilo a co se mi líbí. Mám rád funkcionalistické stavby, proto stavím pouze přízemní domy s plochou střechou, a ne třeba patrové se sedlovou. Nestavím už na zakázku, ale výhradně developersky, tzn. že koupím pozemek, postavím dům a pak ho prodám. Bylo mi totiž příliš líto té práce, když budoucí majitelé chtěli na poslední chvíli věci zásadně měnit a předělávat a často ne k lepšímu,“ vysvětluje Petr Závodný a dodává: „Už asi pět let také spolupracuji s místní firmou Pavel Knězek, s.r.o., která vyrábí a montuje plastová okna a dveře s profily Deceuninck. Nikdy nebyla žádná stížnost nebo reklamace. Poměr cena výkon je ideální.“

U otvorových výplní pasivních domů jsou zásadní především jejich tepelněizolační vlastnosti. „Součinitel tepelné prostupnosti celým oknem (Uw) musí být podle normy nižší než 0,8 W/m2.K a u dveří pak (Ud) 0,9 W/m2.K. Zásadní je ale také montáž. Tou se dá hodně pokazit, pokud není provedena odborně,“ vysvětluje Miroslav Juračák, jednatel společnosti Pavel Knězek, s.r.o.

Zdroj: www.deceuninck.cz, Pavel Knězek, s.r.o.

- Advertisment -

Nejpopulárnější příspěvky