Pátek, 2 června, 2023

Reklama

Reklama
DomůBydlení & DesignInteriérNová kolekce secesních váz od opravdových mistrů umění

Nová kolekce secesních váz od opravdových mistrů umění

Alexandrit, Akvamarín, Beryl, Eldor, Rosalin, Topas nebo Oceanit. Exotické názvy, které pro znalce křišťálu znamenají jediné: mluvíme o křišťálu ze sklárny Moser. Ta nyní uvádí rozevlátou jarní kolekci secesních váz s broušenými a rytými květinovými motivy, která v moserovských barvách doslova září. Soubor ve svůdném stylu Art nouveau se pyšní naprosto unikátními díly a je nádhernou ukázkou mistrovského umění karlovarských sklářů, brusičů a rytců. V jediném okamžiku vás přenese do barevného křišťálového světa.

Jedinečnost moserovských barev

Tradice typické moserovské barevné škály, po které karlovarský křišťál bezpečně poznáte, začala počátkem 20. století. Tehdy po zakladateli sklárny Ludwigu Moserovi stanul v čele firmy jeho syn Leo. Dobře věděl, že právě zbarvení může dodat dodat křišťálu neopakovatelnou jiskru a dát hře světla, stínů a odrazů další rozměr. Experimentům s barvením křišťálu pak zasvětil dvacet let svého života, během nichž se zrodily moserovské barvy. Výsledkem je deset odstínů, jejichž přesné receptury si v Moseru pečlivě chrání. Tajemný Alexandrit, který dramaticky mění barvu odsvětlého tónu lila do světlého blankytu. Ztělesnění vodního živlu Akvamarín ve středně modrém tónu. Světle tyrkysový Beryl, barva, inspirovaná hlubinami mořských lagun. Citrónově žlutý Eldor, růžový až cihlově červený Rosalin, medově zlatý Topas. K jaru snad nejlépe se hodící světle zelený Oceanit. A k nim ještě moserovská Šedá, Tmavě modrá a Tmavě fialová. To je desetibarevná paleta, se kterou sklářští mistři dokáží opravdové divy.

Váza Sinorita

O svůdném Art nouveau

Secesní umělecká díla zdůrazňovala harmonii linií a ladnost proporcí. Jejich typická ornamentálnost vycházela z tvarů květin a listů, mořských vln a dalších přírodních motivů. Nově byly zobrazovány také ženy, a to nejen v díle Gustava Klimta nebo Alfonse Muchy. Symbolem krásy se staly především jemné splývavé linie jejich vlasů, šatů i siluet.

Váza Lara
Váza Lara

Společnost MOSER, a.s.

Česká sklárna se sídlem v Karlových Varech, která vyrábí díla z vysoce kvalitního bezolovnatého křišťálu. Firma pokračuje v tradici exkluzivní manufaktury Moser, kterou v roce 1857 založil v Karlových Varech rytec a obchodník Ludwig Moser. Dnes patří mezi přední české exportéry a reprezentuje tak celosvětově českou sklářskou tradici. Moser je členem společenství Comité Colbert, které si klade za cíl udržet a rozvíjet tradiční rukodělnou výrobu luxusních výrobků.

Zdroj: www.moser.cz

- Advertisment -

Nejpopulárnější příspěvky