Moderní atypicky řešený rodinný dům vyrostl v klidné satelitní části brněnského předměstí. Majitelé měli parcelu koupenou už delší čas, na stavbu nijak nespěchali a tak si mohli v klidu a v pohodě všechno dobře promyslet a naplánovat. Veškeré přípravy, stavbu i zařizování měli o to jednodušší, že majitelka Lucie Schäfferová vlastní firmu XPK design, která se zabývá interiérovým designem i kompletním řešením staveb až po vybavení interiéru. Prozradila nám, že práce je pro ni koníčkem a na vlastním domě si měla možnost uskutečnit všechny sny o bydlení. „V novém domě mám i kancelář, která slouží k návštěvě klientů a společně zde vytváříme projekty a návrhy interiérů. Mít kancelář v domě je pro mě ideální hned ze dvou důvodů. Jednak ušetřím čas, který bych jinak strávila na cestě do práce a co hlavně, dům může sloužit i jako showroom. Přijde-li k nám klient, mohu ho provést domem a naživo mu ukázat svou práci, z níž je jasný můj rukopis. Hned se tak pozná, jestli se spolu shodneme a zda jsme naladěni na podobnou vlnu. Těžko by se mi totiž navrhovaly interiéry v úplně odlišném stylu, než mám já. To bych považovala za ztrátu energie a času na obou stranách“, upřímně přiznává paní Schäfferová.

Hodně denního světla v interiéru
Dvoupodlažní dům 5 + kk je dimenzován pro trvalé bydlení obou manželů a jejich dvou dětí a dále pro kancelářské prostory firmy paní majitelky. Pozemek zabírá úctyhodných 660 m2, z toho je zastavěná plocha 198 m2. Opticky přispívá k zajímavému členění stavby i fasáda, která má v přízemí šedý odstín a v patře bílo stříbrný. Strohý styl podtrhuje oplechovaná šedá střecha. Dominantním a zároveň velmi atraktivním prvkem, který „udává tón“ jsou velkoformátová okna, jež mají atypické a efektní „bezrámové“ řešení. Jsou také plně v souladu s celkovým moderním pojetím domu. Uplatnila se zde okna s PVC profily Eforte od společnosti Deceuninck (koeficient tepelné prostupnosti celým oknem Uw=0,71-0,73 W/m2.K) s oboustranným antracitovým dekorem. Podle návrhářky a majitelky v jedné osobě taková okna dokreslují čisté pojetí stavby a tvoří tak kompaktní celek, který dokonale doplňuje zařízení domu.

Šedobílá elegance
O tom, v jakém duchu se ponese zařízení interiéru, měla paní domu jasno. Miluje strohý, ale čistý design, nepotrpí si na přehršel doplňků, vyhledává kvalitní materiály a netradiční řešení, nekamarádí se s pestrými odstíny barev, ale preferuje bílou a šedou barvu, které v návrzích ráda kombinuje s černou a hnědou.

Prohlídku již zabydleného domu tedy můžeme začít v přízemí, kde je hned za vchodovými dveřmi vstup do pracovny. Dva pracovní stoly vypovídají o tom, že je dimenzovaná pro dvě zde stabilně pracující osoby, jednací stůl a židle jsou pro návštěvy klientů. Pro projekční a jiné návrhářské práce je stěžejní dostatečný přísun světla, o což se starají podélná okna, vyplňující prostor nad pracovními stoly. Pro osvětlení bylo zvoleno LED skryté v rafinovaných podhledech. Největší plocha v přízemí je vyčleněná pro halu s obývacím pokojem, kuchyní a jídelnou v jednom. Celému prostoru dominuje a zároveň pomyslně dělí obývací a kuchyňskou část oboustranný designový krb, který, jak říká paní majitelka: „Kromě příjemného tepla dodá domu i úžasnou atmosféru. Vlastní celosezónní topení ale jinak v celém domě zařizuje podlahové vytápění.“ Aby se odpočinková zóna od té kuchyňské pracovní ještě více oddělila, je obývák oproti kuchyni posazen o dva stupínky níže. Pro lepší orientaci v šeru ale také pro efekt je horní schod opatřen páskem s LED osvětlením. Obývací prostor z části vyplňuje bílá sedací souprava a konferenční stolek vyráběný stejně jako veškerý další nábytek na míru. Část kuchyňské sestavy z bílého lesklého lamina je zabudovaná do zdi a tvoří ji vysoké úložné skříně a vestavěné spotřebiče. Protější část představuje varný a pracovní ostrůvek, jehož součástí je i vinotéka. Nad varnou deskou najdete designový odsavač par, který se na první dobrou jeví jako krásný lustr. Na rozlehlý ostrůvek plynule navazuje jídelní stůl s šesti židlemi. Také nad ním visí zajímavý lustr, který najdete ve velkolepějším pojetí ještě v obýváku. Z haly se vchází do ložnice rodičů, která sousedí ještě s koupelnou a šatnou. Příjemná je zvlášť v létě možnost využívat vchod z ložnice přímo na zastřešenou terasu odkud je to jen pár kroků do bazénu.

Sjednocujícím prvkem celého interiéru je šedá betonová stěrka použitá na stěnách a pohledový beton na stropech. Efektní jsou průhledy ven na zahradu velkoformátovými okny instalovanými od podlahy. Na první pohled velmi luxusní a atraktivně žíhaná podlaha je podle majitelky levné lamino, které objevila u svého dobrého přítele v jeho bratislavském showroomu. Putovalo tedy do domu až ze Slovenska a teprve čas prý ukáže, co vydrží. Jeho design byl ale tak zvláštní a cena neuvěřitelně nízká, že paní Schäfferová neodolala. Původní záměr mít dřevěnou podlahu musela totiž opustit, neboť nesehnala nic, co by jí padlo do oka a ladilo s celkovým pojetím interiéru. Aby efektů v domě nebylo málo, přispívá k nim i zábradlí z tvrzeného bezpečnostního skla, lemující schody do prvního patra a galerii. V patře našly své místo dva dětské pokojíky propojené koupelnou s toaletou.

Žije se i venku
Zastřešená terasa je dalším obytným prostorem, který zpříjemňuje a prodlužuje letní dny. K relaxaci slouží sezení z umělého ratanu, k posezení se sklenkou či kávou ratanový bar. Při slunění či po koupeli v bazénu se skvěle odpočívá v lehátkách ze stejného materiálu. K snadné údržbě a pohodě venku přispívá i zajímavá dlažba vyráběná na zakázku. Dalším praktickým prvkem je bodové LED osvětlení zabudované v dlažbě.

Zdroj: www.deceuninck.cz